Mckay. “We look at what the military industrial complex actually is”:
Hur den nyliberala högern och vänstern har förstört väst.
Hur det nu helt enkelt bara är för det hopplösa och tragiska epsteinianska etablissemanget – det ekonomiska, det politiska, det akademiska, det mediala – att lägga ned, avgå, ge plats för ett dagens verklighet motsvarande kompetent ledarskap, i grunden omskola sig.
Hur ingen annan möjlighet längre tycks finnas till framgång för den goda konservativa strävan att rädda västerlandet, strävan att rädda det som är av värde i väst, etablera ett verklighetsförankrat, ickeimperialistiskt väst i överensstämmelse med en kvalificerat universalistisk förståelse av den hela mänskligheten omfattande moraliska ordningen.
Det man en gång trodde kunde uppnås inom det nuvarande systemets ramar, genom endast en kulturell uppstramning, fördjupning och förnyelse.
Väldigt bra sändning, trots den senaste tidens mer eller mindre gnälliga kritik från min sida mot McKays likaledes mer eller mindre gnälliga purism.
Epstein-systemet är f. ö. verkligen ett lysande uttryck. Finns nog få uttryck som fångar hela detta imperium och dess avgrundsdjupa depravation och ondska som det.